אוסטאופתיה

   

  האוסטאופתיה היא שיטת מגע מנואלית המבוססת על חשיבה אנטומית-פיזיולוגית. חשיבה זו מנחה את הליך האבחון והטיפול האוסטאופתי. “אוסטאופתיה” היא בעצם פילוסופיה העוסקת בבריאות ורפואת האדם. עקרונות ביולוגיים ואבולוציוניים, אנטומיה ופיזיולוגיה, מעצבים את מערכת החשיבה האוסטאופתית.

  מייסד השיטה  ד”ר T. A Still. עיין וחקר והגיע למספר תובנות:
  לגוף קיימת יכולת ריפוי עצמית עצומה שמוזנחת מאוד ולא מנוצלת ברפואה של זמנו – מערכת השריר-שלד מהווה מרכז משמעותי, וסקולרי, עצבי, ויסרלי וסומטי לביטויים שונים של מחלות. במצבי מחלה או כאב ניתן לזהות שינויים אנורמליים במצב הרקמות. בהגדרה של סטיל – מנח בלתי תקין של הרקמות, הפוגע במכניזם התפעולי של האורגניזם, בהגדרתנו היום – חוסר תפקוד סומטי somatic dysfunction – , ניתן להשפיע על תפקוד הגוף, ועל תהליכי הריפוי האוטונומיים של הגוף דרך תיקון מנואלי של הליקוי במצב הרקמות. ויטליזם, פרפקציוניזם, פרנולוגיה, מסמריזם ואבולוציוניזם תרמו לביסוס יסודות הפילוסופיה של סטיל, כמערכת חשיבה תרפויטית. האוסטאופתיה נשענת על העקרונות הבאים:
  1. המבנה משפיע על התפקוד, והתפקוד משפיע על המבנה.
  2. לגוף מנגנוני וויסות וריפוי עצמי
  3. הגוף מתפקד כיחידה תפקודית אחת
  4. חופש זרימת הנוזלים וההולכה העצבית מהווים מרכיב עיקרי
  5. האבחון והטיפול האוסטאופתי מכוונים למטופל בכללותו, ולא למחלה.
  foundation of osteopathic medicine))

  באוסטאופתיה ניתנת חשיבות רבה בהתייחסות לרקמת הפאשיה.

  ובכן מהי פאשיה Fascia ?

  אודות חשיבות הפאשיה (נוכל ללמוד מדבריו של רופא אמריקאי, אנדרו טיילור סטיל, שייסד את רפואת האוסטאופתיה לפני כ-100 שנים. בספרו, הפילוסופיה והעקרונות המכאניים של האוסטאופתיה (1902), הוא כתב: “מכל נקודת מבט ממנה אנו מתבוננים בפאשיה, מופיע פלא. הפאשיה מקיפה כל שריר, וריד, עצב, וכל איבר בגוף. יש לה רשת של עצבים, תאים, וצינורות שמגיעים אליה ויוצאים ממנה; אין ספק כי הפאשיה מלאה במיליוני מרכזי-עצבים ובסיבים אשר ממלאים תפקידי הפרשה וסילוק של נוזלים חיוניים והרסניים. על ידי פעולתה אנו חיים, ובשל כישלונה אנו מתים. כל שריר משחק את תפקידו בחיים הפעילים. כל סיב שריר חייב את גמישותו לממברנה העוטפת אותו, המאפשרת לכל השרירים להחליק מעל ומסביב לכל השרירים והרצועות הסמוכות ללא חיכוך או זעזוע. היא לא רק מסככת את הסיבים, אלא מזינה את כל חלקי הגוף. העצבים ששוכנים בה בשפע רב, כך שאין רקמה בגוף האדם שלא מקבלת דרכה עיצבוב ואספקת דם. הפאשיה חודרת גם את הסיבים העדינים ביותר של רקמת הגוף כדי להעניק להם לחות ולסייע בגלישתם האלסטית.”
  במאמר Role of fascial connectivity in musculoskeletal dysfunctions מראים כי הפאשיה משחקת תפקיד בקיומן של דיספונקציות מוסקולוסקלטליות. מחקרים ב 30 שנה האחרונות יותר ויותר תומכים ונשענים על התיאוריה הטוענת לקיומן של שרשראות וחיבורים מיופשיאליים.
  המחקר תרם לנו להבנה של המערכת המיופשיאלית, את תאוריית השרשראות שלה והקשר בין דיספונקציות ויציבות הגוף לאורכה.

  מהן שרשראות מיופשיאליות?

  באופן כללי, שרשרת מיופשיאלית היא תיאור של כל רצף מסוים של רקמות שריר ופאשיה המחוברים ביניהם באופן ישיר או דרך מתחים משותפים, והעוברים בנקודות ציון משותפות לאורך (ולעומקו של) השלד. נמצאו קשרים הדוקים בין תפקוד הגוף ברמה הפיזית-מכנית ו/או ברמה העצבית לבין המתאר של המסלול אותו הן יוצרות. תפקידן בגוף בין היתר הוא שיתוף פעולה רקמתי היוצר יציבות תוך כדי תנועה או במצבי גוף סטטיים.

  ישנו קשר בין השרשראות הללו לבין המרידיאנים שהוגדרו ברפואה הסינית, הקשר הזה נחקר לא מעט ומתבטא בטיפול שאני מבצע, שילוב שתי שיטות הטיפול הללו מאפשר תוצאות יעילות ביותר.

  טיפול אוסטאופתיה

  טיפול אוסטאופתיה נועד לאנשים אשר סובלים מכאבי גב, צוואר, מפרקים, שרירים ואיברים פנימיים. הוא מתבצע באמצעות ידיים ואצבעות. הוא נעים, בטוח, אינו מעיק ואין לו תוצאות לוואי כלשהם. הוא שייך לתחום הרפואה המשלימה. שחר כלף עוסק בתחום וניתן לקבל ממנו טיפול ומידע רב.

  טיפול אוסטאופתיה – לטיפול בליקויים מכאניים

  טיפול אוסטאופתיה מטפל בליקויים מכאניים ובמצבים בעייתיים מסוימים שנוצרו אצל המטופל. כך עקב טראומה, פגם מולד, מחלה, הפעלה לקויה של אברים ועוד. המטרה היא להחזיר לאדם את התנועתיות שנפגעה, הזרימה והתפקוד התקין. המטפל מבצע את המשימות באמצעות ידיו ובכך הוא מצליח לשחרר חסימות ברקמות, בשרירים ובמפרקים. הוא מתאים לטיפול בבעיות שלד, שריר ורקמות ומתאים גם לבעיות עיכול, סינוסים ועוד. הרעיון העומד מאחרי שיטה זאת, כמו אחרות המגיעות מהרפואה המשלימה הטבעית, הינו שלגוף יש יכולת ריפוי עצמי. הלחיצות, המתיחות, העיסוי, תנועות הלישה ויתר הפעולות המתבצעות במהלך הטיפול גורמות לשחרור חומרים המצויים בתאי הרקמות ולשחרור חסימות. בנוסף, הן תורמות לזרימת דם מוגברת לאיברים הפגועים והמטופלים. כל אלו ואלמנטים נוספים הנוצרים במהלכו גורמים לרקמות ולשרירים להרפא ולמכאוב להיעלם בהדרגה. היתרון כאן הינו שאין שימוש בתרופות כימיות מזיקות ואחרות. מומלץ לערוך סדרת טיפולים כאלו כדי להגיע לתוצאות מיטביות. כך גם מונעים חזרה של בעיות אפשריות.

  תהליך מסודר

  הטיפול אורך כשעה לערך ומתבצע על ידי מטפל מוסמך ומיומן. הוא מתבסס על אבחנה רפואית קיימת קודמת ו/או אחרת הנעשית במקום וכוללת התבוננות ומגע של העור, הגידים, הרצועות, השרירים והמפרקים. מתווסף לה תשאול קצר על הבעיות המציקות כל אלו נועדו להתאמת הטיפול היכול לכלול מניפולציות, והארכות שרירים וגידים ועוד. הוא נעשה בלבוש מלא ונוח על מיטה מותאמת. בסיומו יכול כל אחד ללכת לעיסוקיו במיידית.

  שירות ממטפל מוסמך

  שחר כלף עוסק בתחום ומשלב בתוך הטיפול את מגוון כליו המקצועיים, מומלץ לקבל ממנו שירות מקצועי עם יחס אישי. הוא כולל הקשבה סבלנית, ייעוץ ספציפי לכל מתלבט, טיפול מעולה, מחירים נוחים ועוד. הוא בעל ידע רב מלימודי התחום, התמחויות והשתלמויות, ממתן שירות איכותי ללקוחות רבים לאורך שנים. הוא ישמח להעמיד את יכולותיו המוכחים לטובתכם.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support